Broń bojowa – czyli nic konkretnego

BROŃ BOJOWA

Ucząc się do egzaminu przed WPA zastanawiałem się nad istotą określenia „broń bojowa”, którym to UBiA posługuje się w art 4.1.1) i 10.4.1a). Nigdzie nie zostało ono zdefiniowane.

Wydawało mi się, że to relikt jakichś poprzednich wersji ustawy i dałem sobie spokój. Ale w toku postępowania przez WPA w sprawie udzielenia pozwolenia na broń szkoleniową, temat wrócił. „na jaką broń chce pan pozwolenie? bojową czy sportową?”

Zdurniałem. Ki diabeł?! Nie istnieje przecież wyraźna linia podziału między bronią „bojową”, a bronią „sportową”. Ustawa posługuje się bowiem zupełnie inną klasyfikacją: określa na jakie rodzaje broni można otrzymać pozwolenie do określonych celów.

I tak pistolet centralnego zapłonu w kalibrze 6-12 mm wypełnia definicję broni, na którą można otrzymać pozwolenie do celów sportowych, ochrony osobistej, czy ochrony osób i mienia. Przy czym literalne brzmienie przepisu mówi że w tych dwóch ostatnich wypadkach miała, by to być „broń bojowa”, a w pierwszym – po prostu ..broń centralnego zapłonu”.

Ustawa prawo łowieckie pozwala na wykonywanie polowania z wykorzystaniem broni długiej o kalibrze 7,62×39. Czyli np  z „Kałaszka”. hmmm… Czy to aby nie typowa broń bojowa? Ależ skąd, przecież to właśnie typowa broń sportowa, o której mowa w art 10.4.4b) UBiA.

Może więc broń bojowa to pistolety maszynowe albo karabinki samoczynne? (konia z rzędem kto wyjaśni co to znaczy „maszynowy” i czym się od samoczynnego różni.). Faktem jest, że nadają się do boju. Ale wydanie pozwolenia w oparciu o art 10 na taką broń jest z zasady niedopuszczalne.

Pozostaje więc zapytać – co wyjątkowego ma właściwie definiować takie pojęcie? UBiA odwołuje sie doń w art 9.7, mówiąc że pozwolenie na broń bojową wydane w celach ochrony stanowi jednocześnie pozwolenie na broń gazową i alarmową.

Sięgnijmy więc do 10.1 i 10.2..  A nie, to już było.. To przecież znów to samo – pistolety i rewolwery centralnego zapłonu, od 6 do 12mm. czyli …sportowe.

Koło się zamknęło.

Wnioski – pojęcie broni palnej bojowej jest zbędne. Niczego nie definiuje. Broń samoczynna jest już zdefiniowana. A wszystkie inne pistolety i karabinki mogą być nazywane różnie, jako sportowe czy bojowe, w zależności od celu pozwolenia.

adw. Krzysztof Kuczyński
instruktor strzelectwa